Wednesday, 2018-10-17, 12:37 PM
Welcome Guest | RSS

E.L.M

Main | Registration | Login

Main » 2010 » November » 1 » Keshilla
11:59 PM
Keshilla
***Nata e kadrit - moment historik për tërë njerëzinë***
Nga Da'veti Islam · 2010.01.11

Kjo natë paraqet festë të vërtetë për të gjithë muslimanët e botës, përarsye se jo vetëm që është rast i vetëm në historinë e njërëzimit, porka një rëndësi të posacme, vlerë të madhe dhe të përhershme. Për vlerëndhe rëndësinë historike të kësaj nate flet edhe fakti se Kur'aniFamëlartë kësaj nate i kushton edhe një sure të plotë, të cilën e emro...

Shih të gjithë shënimin · Më shumë nga Da'veti · Komento ·PëlqejNuk e pëlqej · Shiko reagimet (29)Fshi komentet (29) 26 njerëz e pëlqejnë këtë.

Lexo të 3 komentet
Shkruaj vërejtje... **40 Porosit e Imam Neveviut per Ramazanin**
Nga Da'veti Islam · 2010.01.11


Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!
1. Agjërimi gjuhësisht nënkupton përmbajtjen dhe abstenimin nga diç, kurse fetarisht ka kuptimin: abstenim i veçantë, në kohë të veçantë-caktuar, nga person i caktuar.

2. Thënia e Muhammedit, alejhi's selam: "إذا دخـل رمضان Kur të hyjë Ramazani..." është argument i drejtimit të qëlluar dhe të zgjedhur,...


Shih të gjithë shënimin · Më shumë nga Da'veti · Komento ·PëlqejNuk e pëlqej · Shiko reagimet (9)Fshi komentet (9) 9 njerëz e pëlqejnë këtë.

Shkruaj vërejtje... Fetva Dietarësh: ** 15-- pyetje dhe përgjigje rreth Agjërimit**
Nga Da'veti Islam · 2010.01.11

Gjumi i tepërt në agjërim
1.Pyetje:Njeriu në ditët e ramazanit nëse han syfyr pastaj e falë sabahun dhe bie për të fjetur deri në namazin e drekës, pastaj flen deri në ikindi, pastaj falet dhe flen deri në kohë të iftarit, a është agjërimi i tij i saktë?
Përgjigje: Nëse është ashtu si e theksove, agjërimi i tij është i saktë por vazhdimësia e agjëru...

Shih të gjithë shënimin · Më shumë nga Da'veti · Komento ·PëlqejNuk e pëlqej · Shiko reagimet (14)Fshi komentet (14) 12 njerëz e pëlqejnë këtë.

Lexo të 2 komentet
Shkruaj vërejtje... Eine Muslima
Nga Selamun Aleykum · 2010.01.11

Eine Muslima hat es schwierig,ihr Kampf ist langwierig.Sie repräsentiert den Islam,und bleibt häufig sehr einsam.

Ihr Schleier lässt andere wissen,sie ist nicht aufgeschmissen.Sie steht zu ihrem Glauben,auch wenn viele vor Wut schnauben .

Ein Kopftuch zu tragen,heißt Blicke zu ertragen.Unterdrückung wäre dies,und ein Leben wie im Verlies.

Frauen so...


Shih të gjithë shënimin · Më shumë nga Selamun · Komento ·PëlqejNuk e pëlqej · Shiko reagimet (6)Fshi komentet (6) 6 njerëz e pëlqejnë këtë.

Shkruaj vërejtje... Pse argjërojmë?
Nga Da'veti Islam · 2010.01.11

S'ka dyshim se Allahu i Madhëruar e ka obliguar argjërimin e Ramazanit për objektiva të larta dhe urtësi të rëndësishme. Besimtarit i del për detyrë të meditojë dhe perceptojë urtësinë e Allahut që qëndron pas kësaj urie dhe etje dhe të konstatojë objektivin dhe sekretin hyjnor të argjërimit që ky obligim të kryhet ashtu siç e dëshiron Allahu dhe j...

Views: 709 | Added by: men2y | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]

Ora

<3Chat<3

200

Block title

Block title

Our poll

Votoje ket Web
Total of answers: 14

Statistics


Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

...Kerko...

...Kalendari...

«  November 2010  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Block title

Kyqu Ne:

$www.nje-zemer.tk$