Friday, 2019-05-24, 8:13 PM
Welcome Guest | RSS

E.L.M

Main | Registration | Login

Një pasqyrë nga shtetet perëndimore Jam thellë i bindur se muslimania e nesërme do ta mbrojë personalitetin e saj, me tërë qënien do ta kuptojë fenë dhe civilizimin e vet. Sot, gjithnjë e më tepër po paraqiten muslimane, emituese të deridjeshme të kulturës perëndimore, që po vetëdijesohen e që po e kuptojnë atë se ky civilizim ka karakterin zhdukës. Pse femrat, tani më të civilizuara, do ta urrejnë këtë civilizim? Sepse civilizimi i sotëm ka arritur shkallën më të lartë të materializmit. Perëndimi ka arritur që ta projektojë bombën atomike për të shkatrruar kosmosin, ka arritur që të shkelë në hënë, porse, ku është karakteri dhe morali i këtij njerëzimi të civilizuar që vazhdimisht po shkakton vuajtje dhe humbje shpirtërore. Relacione mes babës dhe fëmijëve të tyre, mes nënës dhe fëmijëve, mes fqiut me fqiun, sikur është bërë një nocion i parëndësishëm. Në këtë shoqëri të civilizuar gruja është e gatshme të blej veturë dhe të paguaj për të mos e lindur fëmijën e dytë! Edhe pse punojnë fëmijët ata nuk shprehin interesim apo dhembje për ti marrur nën mbrojtje prindërit, madje edhe nëse jetojnë bashkë. Nëse jetojnë të ndarë nga prindërit dhe në mes vete mund të kalojnë kohë të gjatë e të mos takohen me njëri tjetrin. Ndaj këtu ka lindur ideja për një festë, për atë që sot njihet me emrin "festa e nënës", ditë kjo kur fëmijët në çdo vit takohen me nënat të cilave ua dhurojnë ndonjë parfum apo ndonjë dhuratë modeste. S’do mend se prej periudhave më të vështira është ajo e pleqërisë.Meqë baballarët mbesin vetë, pleqërinë ata e kalojnë të shoqëruar nga qentë me të cilët e kalojnë kohën duke i dresuar Kam lexuar se, ta zëmë, në Francë ekzistojnë më tepër se shtatë milion qenë të cilët ushqehen me biskota e çokollata. Në një rast kur është pyetur kujdestari i shoqatës bamirëse për kafshë për këtë numër kaq të madh të qenëve, është përgjigjur: "Është i madh ky numër i qenëve, për shkak se njerëzit më tepër e kanë pranuar shoqërimin me qentë se sa me njerëzit"! Verën e kaluar isha në Amerikë ku dëgjova një rast të çuditshëm. Flitej se njerëzit që banojnë nëpër ndërtesa shpeshherë hetojnë një erë kundërmuese që del nga banesat. Kur të qelbet mirë ambienti ku jetojnë, atëhere kërkojnë ndimë nga policët. Këta vijnë pastaj dhe i thyejnë dyert dhe shtangen pastaj nga befasia kur i shohin të vdekurit vet në dhomë. E kur të pyeten fëmijët për këtë thonë: "Ne ia kemi siguruar jeën"! Pastaj ka edhe shumë të atillë që pleqërinë e kalojnë nëpër shtëpitë e pleqve, pa i parë me vite e vite fëmijët apo nipat e mbesat. Ja, pra, ky ai civilizimi që dikush turret për ta imituar. Ky është ai civilizimi për të cilin shkruajnë kritika e kritika duke e sulmuar ashpër e duke ia dëshiruar shdukjen, ndërsa dikush nga ne joshet pas saj. Jo, pra, nuk kemi nevojë për një civilizim të tillë, sepse ne e kemi fenë që i plotëson të gjitha nevojat e jetës sonë dhe që bie ndesh me atë civilizim.

Ora

<3Chat<3

200

Block title

Block title

Our poll

Votoje ket Web
Total of answers: 14

Statistics


Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

...Kerko...

...Kalendari...

«  May 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Block title

Kyqu Ne:

$www.nje-zemer.tk$