Friday, 2019-05-24, 8:02 PM
Welcome Guest | RSS

E.L.M

Main | Registration | Login

www.kaltersia.tk 

Views: 2474 | Added by: men2y | Date: 2010-11-21 | Comments (0)


Albin Kurti synon bashkimin e kombit, referendumi fshin kufijtë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albi Kurti, në një bisedë me KTV-në, në emisionin e popullarizuar "Rubikon” të Adriatik Kelmendit, ka ripërsëritur se kjo Lëvizje ka synim në programin e saj bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Por ka mohuar të ketë deklaruar se angazhohet për bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare, duke shtuar se Lëvizja angazhohet për bashkimin e kombit shqiptar. vazhdon
Ndërkaq rreth burimeve financiare të Vetvendosjes Kurti pranon se Florin Krasniqi do ta ndihmojë fushatën zgjedhore, ndërsa anëtarësia është duke e ndihmuar shtrirjen e kësaj lëvizjeje nëpër Kosovë. Ai ka folur edhe për aktin e "shitjes së banesës së tij” duke mos e konsideruar këtë si një sakrificë.
Lëvizja Vetëvendosje është e gatshme dhe e hapur të takohet me cilindo përfaqësues ndërkombëtarë në Kosovë, ka thënë lideri i Vetëvendos ... Read more »
Views: 1026 | Added by: men2y | Date: 2010-11-21 | Comments (0)


    Padi pse fëmijët duan t'u mësojnë shqip

Të hënën duhet të fillojë procesi gjyqësor kundër prindërve të 11 nxënësve të fshatit të Strugës , Podgorcë të cilët morën padi nga Ministria e Arsimit. vazhdon
Sipas tyre, shteti u ndalon fëmijëve të tyre që të mësojnë në gjuhën amtare shqipe. Ata pohojnë se interesim kishte edhe tek prindërit e nxënësve të tjerë, por për shkak të presioneve dhe frikës nga paditë, ata hoqën dorë nga qëllimi që ti lëshojnë fëmijët në shkollë.
‘Fëmijët tanë i trajtojnë si të çregjistruar përkatësisht se nuk ndjekin kurrfarë mësimi. Para dy ditësh bisedova personalisht me zëvendësministren, më tha se e ka informuar ministrin por ende pret përgjigje. Unë i thash se nuk janë të interesuar për rastin tonë. Të shikoni kur të jenë këtu të pranishëm edhe dy arsimtarët. Askush nuk i përshëndet, as mirëdita nuk u thonë. ‘, thotë Fadil Reckoski, prind.
‘Për tërë këtë problem ne e in ... Read more »
Views: 904 | Added by: men2y | Date: 2010-11-21 | Comments (0)

***Nata e kadrit - moment historik për tërë njerëzinë***
Nga Da'veti Islam · 2010.01.11

Kjo natë paraqet festë të vërtetë për të gjithë muslimanët e botës, përarsye se jo vetëm që është rast i vetëm në historinë e njërëzimit, porka një rëndësi të posacme, vlerë të madhe dhe të përhershme. Për vlerëndhe rëndësinë historike të kësaj nate flet edhe fakti se Kur'aniFamëlartë kësaj nate i kushton edhe një sure të plotë, të cilën e emro...

Shih të gjithë shënimin · Më shumë nga Da'veti · Komento ·PëlqejNuk e pëlqej · Shiko reagimet (29)Fshi komentet (29) 26 njerëz e pëlqejnë këtë.

Lexo të 3 komentet
Shkruaj vërejtje... **40 Porosit e Imam Neveviut per Ramazanin**
Nga Da'veti Islam · 2010.01.11


Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!
1. Agjërimi gjuhësisht nënkupton përmbajtjen dhe abstenimin nga diç, kurse fetarisht ka kuptimin: abstenim i veçantë, në kohë të veçantë-caktuar, nga person i caktuar.

2. Thënia e Muhammedit, alejh ... Read more »
Views: 838 | Added by: men2y | Date: 2010-11-01 | Comments (3)

                                        ShënimetShënime nga Qur'an and Science
 
     HEKURI I ZBRITUR | THE SENT DOWN IRON
     Nga Qur'an and Science · 2010-10-22 
     SHQIPHekuri është një nga elementet e theksuara në Kur’an. Në Suren Hadid, që dmth Hekur, ne jemi të informuar:
"Ne e kemi zbritur edhe hekurin që në të ka forcë të fortë dhe dobi për njerëz…” (Kur'an, 57:25)
Shufër hekuri
Fjala "anzalna," e përkthyer si "zbritur” dhe e përdorur në ajet për hekurin, mund të mendohet se ka një kuptim metaforik p... 
TOKA NXJERR NGARKESËN E SAJ | THE EARTH DISGORGES ITS CHARGES
Nga Qur'an and Science · 2010-10-14

SHQIP


... Read more »
Views: 812 | Added by: men2y | Date: 2010-11-01 | Comments (0)

RREGULLI I SHKËLQYESHËM NË GJITHËSI | THE FINE TUNING IN THE UNIVERSE

nga Qur'an and Science më 01.11.2010


"Ai është që krijoi shtatë qiej palë mbi palë. Në krijimin e Mëshiruesit nuk mund të shohësh ndonjë kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonjë çarje? Mandej, herë pas here drejto shikimin, e shikimi do të kthehet të ti i përulur dhe i molisur.” (Kur’an, 67:3-4)

"A nuk e keni parë se si All-llahu krijoi shtatë palë qiej (në kate).” (Kur’an, 71:15)

"Ai është që vetëm Atij i takon sundimi i qiejve dhe i tokës, Ai nuk ka as fëmijë e as nuk ka shok në sundimin e Tij. Ai krijoi çdo gjë, duke e përsosur në mënyrë të qartë e të matur.” (Kur’an, 25:2)

Filozofia materialiste doli me pretendimin se të gjitha sistemet në natyrë dhe gjithësi ishin sikurse makinat që funksionojnë vetvetiu, se rregulli dhe ekuilibri I përsosur brenda tyre ishte vepër e rastit. Megjithatë, sot është vërtetuar shkencërisht natyra e rreme e materializmit dhe Darvini ... Read more »
Views: 1238 | Added by: men2y | Date: 2010-11-01 | Comments (1)

Ora

<3Chat<3

200

Block title

Block title

Our poll

Votoje ket Web
Total of answers: 14

Statistics


Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

...Kerko...

...Kalendari...

«  May 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Block title

Kyqu Ne:

$www.nje-zemer.tk$