Friday, 2019-05-24, 8:01 PM
Welcome Guest | RSS

E.L.M

Main | Registration | Login

                         SHBA po humbet luftën kundër terrorizmit
Një person anonim, oficer i CIA-s që ende shërben në departarmentin kundër terrorizmit dhe që përshkruhet si njeriu në kërkim të Osama bin Ladenit që nga viti 1996 deri në vitin 1999 ka shkruar një libër të ri të quajtur Imperial Hubris ku thotë se SHBA po e humbasin luftën kundër terrorizmin dhe se pushtimi i Irakut vetëm se forcon pozitat e udhëheqësit të Al Kaidës, Osama bin Laden.

Ai thotë se lufta kundër terrorizmit po dështon pasi udhëheqësit amerikanë nuk e kuptojnë se armiku real është një kryengritje botërore islamike dhe jo vetëm al-Kaida. Në libër thuhet se Sadam Husein nuk përbënte asnjë kërcënim për Shtetet e Bashkuara dhe se pushtimi i Irakut që është qendra e objekteve të shenjta të Islamit pa dashur, ka mbështetur deklaratat e Osama bin Ladenit se Shtetet e Bashkuara janë në luftë kundër myslimanëve.

Lexo shkrimin e plotë tek Zëri i Amerikës
Shqiptarët në një thes me terroristët
Ambasada amerikane në Tiranë njofton se për të gjithë kërkuesit e vizave të udhëtimit drejt Shteteve të Bashkuara ajo do të zbatojë marrjen e shenjave të gishtërinjve. Kjo procedurë ka nisur të zbatohet në Shtetet e Bashkuara që në fillim të këtij viti në 115 aeroporte dhe 14 porte detare kryesore.
Skanerat digjitalë të gishtave të aplikuesve për vizë do të mblidhen dhe do të kontrollohen me një databazë kriminelësh të njohur dhe të dyshuarish për terrorizëm.
Skanimi i shenjave të gishtave dhe përfshirja e të dhënave biometrike në shënimet e udhëtimit do ta "lehtësojnë" zëvendësimin e dokumentave të udhëtimit të humbura apo të vjedhura. Me hyrjen në SHBA aplikuesve i merren përsëri të dhënat biometrike dhe përdoren për të verifikuar identitetin e vizitorit duke i krahasuar ato me të dhënat e marra në kohën kur është lëshuar viza. Kjo siguron që vizitori është i njëjti person që ka marrë vizën.

Ora

<3Chat<3

200

Block title

Block title

Our poll

Votoje ket Web
Total of answers: 14

Statistics


Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

...Kerko...

...Kalendari...

«  May 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Block title

Kyqu Ne:

$www.nje-zemer.tk$